Антистатик: хапче за ритъм
Той ще се проведе в столицата за шеста поредна година от 15 до 21 април и е организиран от Център за култура и дебат „Червената къща” и асоциация „Информбюро”.
Събитието ще премине под мотото „Профилът е важен”, а в рамките му ще имате възможността да се насладите на наистина вълнуващи авторски представления на изпълнители и хореографи от Европа, Азия и Северна Америка.
Своеобразно начало на денс приключението ще постави композиторът и музикант Зимон Румел (Германия) с артистичната си акция „Фрагменти танцов под”.
Между 13 и 15 април, вдъхновен от градските пространства, Зимон ще „рисува” с танц на различни локации из центъра на София и по-точно:
- 13 април (събота), 14 ч. – Орлов мост (на самия мост)/ 17 ч. – подлез на метро спирка СУ „Климент Охридски”
- 14 април (неделя), 11 ч. – градинката пред Народния театър/ 17 ч. – пред Народно събрание
- 15 април (понеделник), 11 ч. – пред Министерство на културата/18.30 ч. – пред СУ „Климент Охридски“
Ако обаче не успете да го „засечете” на посочените места, не се притеснявайте. Специална изложба в Червената къща ще документира следите от неговото изкуство. Откриването й е на 16 април от 19 часа, но, разбира се, тя ще може да бъде посетена в рамките на фестивала – между 16-21 април.
Всъщност, официалното откриване на шестия „Антистатик” ще постави едно от имената, утвърдили своите категоричен артистичен профил и новаторско присъствие в европейския танц – Естер Саламон (Унгария/ Германия).
На 15 април от 19 ч. в Театралната зала на СУ талантливата мадама ще представи своето соло „Танц за нищото” /“Dance for nothing”/, вдъхновено от музикалната композиция „Лекция върху нищото” (1949) на американския композитор Джон Кейдж.
Ден по-късно Мирослав Йорданов – хореограф, психолог и визуален артист, ще ви разкрие образа на един опустошен свят в спектакъла medea. Какво свързва един скулптор, една танцьорка и една жива мускусна патица? Хм. Отговорът може да разберете на 16 април от 20 ч. в Червената къща :)
Задъханата програма на фестивала ще продължи още на следващия ден, когато от 19 ч. в Театрална зала на СУ Джи Е Лим (Южна Корея/ Германия) ще „сблъска” традиционния корейски танц с личните си разбирания в „Суров материал” /“Raw material”/.
Тръгвайки от ритуала прощъпулник, който съществува и в Корея, и взаимодействието между традиция и съвременност, Джи Е Лим изследва нови начини на използване на тялото като източник на идеи.
Вили Прагер, когото авторитетът на танцовата критика Арнд Веземан от Германия определя като „новото тайно откритие от България”, ще ви подкани да съпреживеете актуалната напоследък тема за революциите и тяхното превръщане в спектакъл на ентусиазма и разочарованието. Участие в революцията като театрално събитие в „Денят на победата”/“Victory Day”/, заедно с Ива Свещарова и южнокорейката Джи Е Лим, е възможно на 18 април, 19 ч. на сцената на Театрална работилница „Сфумато”.
На 19 и 20 април пък танцът и музиката ще бъдат силно преплетени в едно цяло.В „Дует” /„DUET”/ Серджу Матис и Влайку Голчеа (Румъния/ Германия) ще се опитат да изследват до каква степен музиката може да добие контрол над тялото, да манипулира емоциите или определя атмосферата. Какво ще се случи в пространството на микрофони, колони, инструменти и гласове, и как ще си взаимодействат музика и танц – отговорът е на 19 април, 20 ч. отново в Червената къща.
Пълната програма, както и информация за цените за спектаклите може да откриете на сайта на Антистатик.
Така и така киснете по цял ден във фейсбук, вземете и да подкрепите инициативата ето тук. А! Няма да се сърдим, ако ни станете приятели и на нас – фен-страницата ни е на ваше разположение за целта.
Е, то е ясно – ще се танцува! Дайте да го правим заедно ;)
[/tab] [endtab]